Lloc naixement: Marsella (França) 

Data naixement: 2/03/1901

Fill de: Andreu i Josefa

Parc de Bombers: Barcelona

Categoria: Xofer

Data entrada al cos: 23/08/1929

Repressió republicana: no

Incidència reraguarda: Traspassat com xofer d’un regidor de l’Ajuntament de Barcelona el 18/08/1938. Es va exiliar a França a principis de febrer de 1939. Va tornar al cap de poc temps, sent empresonat a Camposancos (Pontevedra). Quan va ser alliberat es va reincorporar al Cos de Bombers el 25/05/1939. 

Data mobilització al front: No va ser mobilitzat

Unitat: –

Incidència front: –

Depuració franquista: El 14/02/1940 va ser sancionat amb la destitució i amb pèrdua de tots els drets, excepte els de caràcter passiu, acusat de ser d’Estat Català i de tenir càrrecs a la UGT, d’anar armat i de participar en registres a persones de dretes

Repressió franquista: El 30/12/1939 va ser detingut per la Guàrdia Civil denunciat pels ja bombers falangistes Pablo Garcia, José Bertran, Agustín Calvo, Emilio Figueras, i Vicente Grau, acusat de ser d’Estat Català i de la UGT, d’anar armat i de participar en registres a persones de dretes. Va ser alliberat el 7/01/1940. Durant el seu procés, els comandaments de bombers, així com altres persones, algunes d’elles falangistes van declarar a favor seu com una gran persona que havia ajudat a perseguits per la República. El 25/06/1940 va ser jutjat en Consell de Guerra i va ser condemnat a dotze anys de presó i un dia per “auxilio a la rebelión”. El 6/07/1940 la seva pena va ser commutada a 1 any de presó menor. Va ser deixat en llibertat el 6/01/1941.

Altres dades posteriors: Va morir a Barcelona el 25/05/1980

(Entre 1921 i 1928 va ser un reconegut boxejador de pes gall i ploma, del qual es tenen comptabilitzats 32 combats, amb 15 victòries)