Lloc naixement: Barcelona

Data naixement: 10/05/1899

Fill de: Maties i Àngela

Parc de Bombers: Barcelona

Categoria: Individu

Data entrada al cos: 30/06/1938

Repressió republicana: no

Incidència reraguarda: Entre 1937 i 1938 va ser alcalde de Sant Andreu de Palomar

Data mobilització al front: No va ser mobilitzat

Unitat: –

Incidència front: –

Depuració franquista: El 30/01/1939 li és comunicada una notificació de l’Ajuntament de Barcelona que és destituït per haver estat “nombrado con posterioridad al 18 de julio de 1936 por los Comités Rojos que detentaron la administración municipal”. El cap de bombers Josep Mª Jordán va demanar a l’Ajuntament que tots els que haguessin rebut aquesta notificació poguessin romandre en el Cos. L’Ajuntament va acceptar aquesta proposta temporalment, amb la condició que només cobressin el 50% del sou. Alguns però van plegar abans, com Josep Llop, el qual va continuar en el cos fins el 3/04/1939. Els que es van quedar, finalment tots van ser destituïts el 31/05/1939.  

Repressió franquista: Va ser detingut el 20/07/1939 acusat de ser membre de la CNT, de participar en els fets de juliol de 1936, de portar arma llarga i de ser alcalde de barri de Sant Andreu del Palomar entre 1937 i 1938. Va ser jutjat el 5/01/1940, i tot i que inicialment se li va demanar una pena de dotze anys un dia, va ser condemnat a sis anys i un dia de presó major. El 27/06/1941 va ser deixat en llibertat condicional. 

Altres dades posteriors